A+ A A-

Barska riznica obogaćena obnovljenom Škanjevića džamijom

U subotu, 27. juna, u 11 sati, otvorena je obnovljena i restaurirani kompleks Škanjevića džamije u Starom Baru. Zdanje Škanjevića džamije, u okviru kojeg se nalaze mesdžid, tekija-derviška kuća, abdesthana i šadrvan, datira iz 17. i 18. vijeka.

Nekadašnja manja džamija i tekija izgrađena je u 17. vijeku, dok ju je znatno proširio i dogradio poznati barski plemić i vakif Ahmed-beg Škanjević, oko 1750. godine. Zajedno sa minarom Ali-age Hasećije koja je izgrađena 1819. godine, čini jedinstvenu cjelinu, koja je sada u potpunosti obnovljena i restaurirana, sredstvima samo jednog donatora - Zeka O. Šabovića iz Bara, koji živi i radi u SAD.

Obnovljeni islamski kompleks je jedan od najznačajnijih spomenika orijentalnog graditeljstva u Crnoj Gori. Svojom jedinstvenom arhitektonikom i graditeljskim umjećem, u kojoj svaki detalj ima poseban značaj i simboliku, kao i veliku estetsku vrijednost, ovo zdanje biće nezaobilazni motiv svake razglednice Starog Bara i turističkog vodiča Bara, kao i neprocjenjivo vrijedni biser graditeljske baštine u Crnoj Gori.

Zeko Šabović, rodom iz velikih Mikulića. Ovaj veliki donator ostvario je američki san ali nije zaboravio zavičaj. Prvo je 2005. obnovio munaru, a onda i cijeli kompleks, uz pomoć arheologa Omera Peročevića.

Peročević podsjeća na činjenicu da se slični umjetnički zahvati mogu naći na derviškim tekijama, i da je putopisac Evlija Čelebija zabilježio postojanje derviških redova u Baru u srednjem vijeku.

"Takvog završetka nema ni u Bosni, ni u Albaniji, ni na Kosovu, ali zato ima na tekijama u Blagaju kod Mostara, i u Prizrenu. Čudesan je bio saobraćaj znanja u Otomanskoj imperiji, fluktuirali su majstori i učeni ljudi, bio je to pravi intelektualni protok kroz Balkan" - precizira Peročević.

Sad se ona može s pravom zvati i "Džamija Zeka Šabovića" - rekao je predsjednik Odbora Islamske zajednice Bar Suljo Mustafić, dodajući: "Obnova Škanjevića džamije je obnova naše islamske graditeljske tradicije, kojom smo zakoračili u Evropu, još prije mnogo vjekova. Islamski centar koji gradimo nedaleko odavde je dio naše današnje potrebe, kao i kod svih modernih evropskih ili američkih muslimana. Mi koji slijedimo islam ovdje na Balkanu, možda najbolje razumijemo svu složenost odnosa Istoka i Zapada. Ali, također, mi svojim postojanjem ovdje, u Baru, u Crnoj Gori, na Mediteranu, vjekovima pokazujemo i da je moguć suživot hrišćanstva i islama, da zvonik crkve i munara džamije u njenoj blizini, svjedoče o istome, da je Bog jedan, a samo putevi ka njemu različiti.

Ova džamija se, u zapisima zvala Ahmed-bega Škanjevića. Od sada, ona je, s punim pravom, i džamija Zeka Šabovića. Kako god je zvali nećemo pogriješiti, jer su i Ahmed-beg i Zeko Šabović i mnogi drugi, poglavlja iste velike priče o graditeljima i dobrotvorima, ktitorima i vakufima, o onima koji su spoznali da je ‘svaki čovjek na gubitku, osim iskrenih vjernika, dobrotvora i strpljivih'".

 

Ponosni što imaju Zeka Šabovića

Glavni imam IZ Bar, ujedno predsjednik Sabora IZ Crne Gore Hadži Mujdin ef. Miljaimi istakao je da je Odbor Islamske zajednice ponosan što ima Zeka Šabovića. Predsjednik Opštine Žarko Pavićević istakao je izvanrednu saradnju lokalne uprave sa Odborom Islamske zajednice, i potencirao da se Bar s pravom ponosi svojim multietničkim skladom.

Jusuf Kalamperović je naveo da je "pod svetom planinom Rumijom" prije hiljadu godina začeta država Crna Gora, te da Barani "tri vjere jednog naroda" i dalje ovdje žive skladno i zajedno. Skup su pozdravili i župnik barski don Nikson Šabani, muftija Slovenije dr. Nedžad Grabus i glavni imam Sarajeva Ferid Dautović, te onaj koji je zaslužan za detaljnu i kompleksnu rekonstrukciju i podizanje objekta - arheolog Omer Peročević. Jedino od pozvanih na skupu nije bilo predstavnika pravoslavne vjeroispovjesti, niti čelnika Srpske niti Crnogorske praoslavne crkve.

 

Nisam zaboravio Škanjevića džamiju

Donator Šabović zahvalio je svima koji su mu pomogli u obnovi. "Imao sam veliku podršku svoje familije i prijatelja Omera Peročevića, bez kojega je ne bih napravio ovakvom. Nisam zaboravio da sam pored Škanjevića džamije kao dječak prolazio svaki dan kada sam dolazio u Stari Bar iz Velikih Mikulića" - kazao je on, i uručio ključeve reisu Rifatu Fejziću.

Reis IZ CG hadži Rifat ef. Fejzić naglasio je da "naši Muslimani koji su otišli preko okeana nikada nisu zaboravili svoju zemlju, niti su bili prema njoj neprijateljski raspoloženi" rekao je on, nastavljajući: "Zeko Šabović je jedan od najvećih donatora Islamske zajednice i jedan od primjera kako se trajnim hajratima može pomoći i svoj zavičaj i islamska kultura, ali i uopšte šira društvena zajednica, a ujedno stvoriti djelo kojim čovjek sebi obezbjeđuje trajanje kroz vrijeme", istakao je reis Fejzić.

Obnovljeni kompleks jedan je od najznačajnijih spomenika orijentalnog graditeljstva u Crnoj Gori. Svojom jedinstvenom arhitektonikom i graditeljskim umijećem, gdje svaki detalj ima poseban značaj i simboliku, kao i veliku estetsku vrijednost, ovo zdanje biće nezaobilazni motiv svake razglednice Starog Bara i turističkog vodiča grada, kao i neprocjenjivo vrijedni biser graditeljske baštine u Crnoj Gori.

Musafiri

Među gostima su bili ambasadori SAD i Turske Roderik Mur i Muhamed Ozu, ministar Rafet Husović, direktor Fonda zdravstva Ramo Bralić, a u programu je nastupio hor "Hazreti Hamza" iz Sarajeva.

Na skupu je pročitan i telegram dr. Mustafe ef. Cerić, reisa-l-uleme IZ BiH, kojim je bar tim putem učestvovao ovom svečanom događaju izražavajući žaljenje što, zbog već prije preuzetih obaveza u IZ u BiH nije mogao to učiniti i ličnim prisustvom.

 

Koncert hora "Hazreti Hamza"

Uveče je u organizaciji Islamskog centra, u prostorijama Islamskog centra koji je u izgradnji u naselju Čeluga u Bar, na prostoru ispod bolničkog kompleksa, upriličen koncert hora "Hazreti Hamza" iz Sarajeva, jedan od najboljih muških horova te vrste u BiH. Riječ je o sastavu koji njeguje tradicionalno-sufijsko (derviško) izvođenje ilahija na turskom i bosanskom jeziku, uz pratnju na gitari, bubnjevima i drugim instrumentima. Koncertu je prisustvovalo blizu hiljadu ljudi, uglavnom mladih. Predstavljen je i izvještaj Odbora za izgradnju (Bajazit Karađuzović - predsjednik Odbora za izgradnju i Suljo Mustafić - predsjednik Odbora IZ), u kome je naglašeno da je do sada u ovaj objekat uloženo u novcu i materijalu skoro 800.000 eura.

 

Džemat "Novi Bar" još uvijek djeluje u zakupljenim prostorijama

Na kraju ovog priloga ne mogu a da ne iskažem i želju građana Bara, građana islamsake vjeroispovjesti, da se jednog dana i u centru Novog Bara desi slično, jer to grad Bar uistinu i zaslužuje, sa podsjećanjem da jedino najmlađi, a ujedno i najbrojniji džemat "Novi Bar" , od svog osnivanja još uvijek djeluje i radi u prostorijama pod zakupom, u prostoru gdje se nalazi i jedina islamska knjižara na ovim prostorima.

Ismet Medunjanin

(www.bosnjaci.net)