A+ A A-

Kuvajt: Žene po prvi puta ušle u parlament

Prvi put u istoriji Kuvajta, u parlamentu među 50 poslanika naći će se i četiri žene, pokazuju danas objavljeni rezultati parlamentarnih izbora u ovoj konzervativnoj zemlji gdje se bavljenje politikom i dalje smatra isključivo muškim poslom.

Među 210 kandidata, na jučer održanim izborima, našlo se 16 žena, od kojih su četiri ušle u parlament. Ženama u Kuvajtu je 2005. godine dato pravo da glasaju i da budu birane, ali nijedna nije do sada uspjela da uđe u parlament, iako su izbori bili održani i 2006. i 2008, podsjetio je Reuters.

U parlamentu će sjediti Masuma al Mubakar, koja je postala prva žena ministar u Kuvajtu 2005. godine, dvije profesorice koje su se školovale u SAD Salva al Džasar i Asil Avadi, kao i vodeći ekonomista Rola Dašti.

U Kuvajtu 384.790 građana, među kojima polovinu čine žene, ima pravo glasa, ali je odziv bio slab, jer građani smatraju da se ovim izborima neće mnogo odmaći u rješavanju spora parlamenta i vlade koja odlaže sprovođenje ekonomskih reformi. Vladar Kuvajta šeik Sabah al Ahmad al Sabah, raspisao je izbore poslije raspuštanja parlamenta, u martu. On je to učinio, jer je parlament želio da ispita njegovog rođaka, aktuelnog premijera, zbog optužbi za korupciju.

Sunitski islamisti su na ovim izborima osvojili samo 11 mjesta u parlamentu, što je za deset manje u odnosu na prošli sastav. Liberali su osvojili osam mjesta, za jedno više nego prošli put. Nova skupština će morati da se izjasni o paketu pomoći za podsticanje ekonomije, vrijednom pet milijardi dolara, koji treba da pomogne finansijskom sektoru ove arapske zemlje u vrijeme globalne ekonomske krize.

Stimulativni paket je u martu već odobrila prelazna vlada, ali je potrebno da to učini i novi parlament. Iako politički sistem Kuvajta, gdje partije nisu zvanično priznate, podsjeća na zapadne demokratije više nego ijedan drugi u tom regionu, ta zemlja je u ekonomskom smislu zaostala u odnosu na susjede.

Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein su se transformisali u trgovačke, finansijske i turističke centre, interesantne stranim investitorima, dok je u Kuvajtu upravo skupština blokirala mnoge ključne projekte, a država je bila prisiljena da lani interveniše i spašava bankarski sektor.