A+ A A-

Beograd kriv za nestabilno stanje u Sandžaku?

Sandžačka demokratska partija Rasima Ljajića zatražila je „redefinisanje odnosa u vladajućoj koaliciji". Za stanje u Sandžaku odgovornost snosi i vlast u Beogradu, smatraju analitičari.

Stranka ministra za rad i socijalnu politiku Rasima Ljajića odustala je u ovom trenutku od izlaska iz srpske vlade, i umjesto toga tražila da se preispitaju odnosi u vladajućoj koaliciji. To praktično znači da se odustalo od najtežeg koraka, jer u ovoj stranci kažu da vanredni izbori nisu u interesu građana i države. To nije iznenađenje, kaže za Dojče vele (Deutsche Welle) Dragan Popović, programski direktor Inicijative mladih za ljudska prava, jer se i ova tema koristi za pritiske i ucjene na vlast:

„Nisam siguran da takve stvari mogu da utiču na sudbinu Vlade Srbije, i nisam prosto siguran, tačnije siguran sam da Demokratska stranka neće dozvoliti da joj ovakve stvari pokvare planove, i da joj sruše koaliciju. Tako da vjerujem da će se pronaći neko, hajde da tako nazovemo, kompromisno rješenje."

Neodgovorna politika prema Sandžaku
Lideri suprotstavljenih političkih opcija u Sandžaku Rasim Ljajić i Sulejman Ugljanin jučerašnji dan proveli su lobirajući po Beogradu. Lider SDA Sulejman Ugljanin tražio je sastanak sa predsjednikom Srbije, dok su obojica imali susret sa srpskim premijerom.

Dvije stranke se međusobno optužuju za incidente u Novom Pazaru, i tvrde da vlast podržava jednu opciju u odnosu na drugu. Dragan Popović smatra da to pokazuje da su dvije opcije povezane sa jakim strankama u Beogradu, koji snosi veliku odgovornost za nestabilnu situaciju u Sandžaku:

„Ne samo što je indukovala neke sukobe već i nije nikada reagovala na vrijeme. Znači, mi nemamo prosto institucije države koje reaguju na sukobe, ili na incidente u Sandžaku. Nemate sudske postupke, nemate jasna pravila, policija u Novom Pazaru očigledno radi po nalogu onoga ko je trenutno na vlasti, ili ko je jači i uticajniji, ili ko ima bolje veze sa ministarstvom policije direktno u Beogradu".

Nevladine organizacije već godinama upozoravaju da Beograd vodi neodgovornu politiku prema tom regionu. Ona možda donosi neku kratkoročnu političku korist, ali je na duže staze veoma opasna. Umjesto balansiranja između dvije bošnjačke političke opcije vlasti moraju da najprije ustanove šta žele s tom regijom, koja je među najsiromašnijima u Srbiji, i nakon toga učvrste autoritet državnih i lokalnih institucija, kao i jačanje kulture dijaloga.

Ivica Petrović

(www.dw-world.de)