A+ A A-

Amnesty International optužuje Izrael za rat u Gazi

Organizacija za ljudska prava Amnesty International (AI) optužila je Izrael za ratne zločine zbog nasumične upotrebe municije od bijelog fosfora u gusto naseljenim područjima Pojasa Gaze, istakavši da je to nelegalno.

Bijeli fosfor se često koristi da napravi dimnu zavjesu, ali i kao oružje, a izaziva jake opekotine ako dođe u dodir s kožom.

"Upotreba ( bijelog fosfora) na taj način, usprkos dokazima o efektima i uticaju na civile, ratni je zločin", istaknula je u ponedjeljak uvečer u saopćenju Donatella Rovera iz AI-ja.

Međunarodnim pravom upotreba bijelog fosfora nije zabranjena, ali nasumično korištenje bilo kog oružja u području s puno civila može biti osnova za optužbu za ratne zločine, prenose izraelski mediji mišljenje pravnih stručnjaka.

Izrael tvrdi da je sve oružje koje je koristio za 22 dana ofanzive u Pojasu Gaze dozvoljeno, ali je najavio da će povesti istragu nakon tvrdnji da je korišten bijeli fosfor.

"U odgovoru na tvrdnje koje se odnose na upotrebu fosfornog oružja i kako bi se otklonile sve sumnje, istražni tim je osnovan da to ispita", navela je izraelska vojska.

U odgovoru na optužbe AI-ja, vojni glasnogovornik je istaknuo da izraelska vojska koristi oružje u skladu s međunarodnim pravom i strogo vodi računa da ono bude u skladu s vrstom sukoba i njegovim karakteristikama.

Amnesty International nije jedina organizacija koja je optužila Izrael da koristi bijeli fosfor, podsjeća agencija Reuters.

Human Rights Watch je to učinio još 10. januara u jeku sukoba, a i Ujedinjene nacije vjeruju da je ta municija korištena.

Optužbe AI-ja su zasnovane na ispitivanju jednog britanskog stručnjaka za oružje, nakon što je u nedjelju Izrael proglasio prekid vatre.

Stručnjak Chris Cob Smith je posjetio Gazu s ekipom AI-ja i rekao da je nađeno više dokaza o upotrebi te municije.

"Vidjeli smo ulice i prolaze između kuća prekrivene dokazima o upotrebi bijelog fosfora, uključujući i ostatke mina koje su još gorjele i koje je ispalila izraelska vojska", naveo je on u saopćenju, naglasivši da je bijeli fosfor jako zapaljiv i da se nikada ne bi smio koristiti u civilnim područjima.

Traži se istraga o ponašanju vojske u Gazi
Osam izraelskih nevladinih organizacija za zaštitu ljudskih prava zatražilo je u utorak od državnog tužitelja da otvori istragu o ponašanju vojske tokom rata u Gazi.

Ove organizacije su zahtjev uputile tužitelju Menahemu Mazouzu, koji je i pravni savjetnik izraelske vlade, "zbog težine napada na civilno stanovništvo tokom operacije "Čvrsto olovo", prenio je AFP.

"Pozivamo pravnog savjetnika vlade da odmah počne djelovati i da uspostavi mehanizam nezavisne istrage čiji nalaz i pristranost neće biti dovedeni u sumnju", pišu nevladine organizacije u svom saopćenju.

Organizacije navode "zastrašujući" broj mrtvih među djecom i ženama, pa se u saopćenju ističe da je izraelska vojska ozbiljno prekršila ratne zakone zbog čega je Izrael primoran da odmah otvori nezavisnu istragu".

Nevladine organizacije navode u saopćenju brojke koje je objavilo palestinsko ministarstvo zdravlja, prema kojim je tokom izrealske ofanzive ubijeno više od 1.300 osoba, od kojih 410 djece i stotinjak žena, a ranjeno više od 5.300 ljudi, od kojih 1.855 djece i 795 žena.

Potpisnici zahtjeva su B'tselem, glavna izraelska organizacija za zaštitu ljudskih prava na okupiranim teritorijima, Ljekari za ljudska prava, Yesh Din i Državni odbor za borbu protiv mučenja.

(Fena)