A+ A A-

Reakcija na zločine u Gazi u BiH

Predsjedništvo BiH izrazilo je danas veliku zabrinutost za mir i stabilnost na Bliskom istoku, a pogotovo za sigurnost civilnog stanovništva, povodom eskalacije vojnih dejstava u pojasu Gaze.

Predsjedništvo BiH poziva na prekid upotrebe sile i svakog nasilja, jer takav pristup ne vodi rješenju postojećih problema.

Predsjedništvo BiH podržava uspostavu dijaloga s ciljem postizanja rješenja za trajni mir u toj regiji te poziva Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija da, u skladu s poglavljem VII Povelje Ujedinjenih nacija, hitno preduzme mjere neophodne za očuvanje međunarodnog mira i sigurnosti, saopćila je Služba za odnose s javnošću bh. predsjedništva.

Nova osuda zločina nad civilima Gaze
Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava osudio je stravične zločine nad civilnim stanovništvom Gaze.

"Pozivamo sve predstavnike BiH u međunarodnim institucijama, cjelokupnu akademsku javnost BiH, te istraživače holokausta i genocida posebno poznate i ugledne univerzitetske profesore iz reda jevrejskog naroda, a naročito članove i simpatizere "The International Association of Genocide Scholars" da dignu glas protiv genocida nad Palestincima u Gazi i da vojnu intervenciju Izraela nazovu pravim imenom kao što su to učinili na početku agresije na Republiku BiH kad su velikosrpsku ideologiju, politiku i praksu istrebljenja Bošnjaka nazvali genocidom", navodi se u saopćenju.

Institut poziva Ujedinjene nacije da, uime međunarodnog humanitarnog prava, ali i ljudskog dostojanstva, bezuslovno i ultimativno najoštrije reaguju i urgentno ispoštuje obaveze i iskoriste ovlasti iz Povelje UN da zaustave genocid nad nevinim civilima u Gazi.

"Naša je obaveza - ljudska i akademska utoliko veća zbog toga što smo i sami preživjeli genocid, te na svojoj koži osjetili bol i patnju, ali i ravnodušnost međunarodne zajednice", navodi se u saopćenju Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava što ga je potpisao direktor prof.dr. Smail Čekić.

Mirni protest zbog eskalacije sukoba u Gazi
Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli danas je održan mirni protest studenata i profesora zbog eskalacije sukoba u Gazi.

Predsjednik Unije studenata Edin Eminović rekao je da se protestom želi dati bar moralna podrška narodu Palestine i potaknuti javnost da utiče na prekid nasilja i stradanje civila.

U svome obraćanju dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli Azem Kožar kazao je da je potrebna brza reakcija Vijeća sigurnosti i Generalne skupštine UN-a.

"Mi, koji smo prošli sve golgote rata, imamo pravo da inzistiramo na vladavini mira. Tražimo da se vlasti BiH aktivno uključe u zaustavljanje rata i dopremu humanitarne pomoći u Gazu", rekao je dr. Kožar.

"Stop nasilju, stop sukobima i ratovima. Okrenimo se razgovoru i dajmo šansu miru", poručili su profesori i studenti Univerziteta u Tuzli, koji su na početku današnjeg prosvjeda minutom šutnje i učenjem fatihe odali počast žrtvama nasilja u Palestini.

20.000 KM pomoći palestinskom narodu
Predsjednik humanitarne organizacije "Merhamet" Hajrudin Šahić uručio je danas u Sarajevu ček na 20.000 KM palestinskom ambasadoru u BiH Amiru Rostomu za pomoć palestinskom narodu koji je suočen sa humanitarnom katastrofom nakon izraelskih napada na pojas Gaze.

Ovo je samo početak akcije pomoći koju će organizirati Merhmamet, a koja uključuje prikljupljanje novca putem žiro računa i telefonskog broja 090 292 001. Osim Šahića, u posjeti palestinskoj ambasadi bili su zamjenik ministra civilnih poslova BiH Senad Šepić, savjetnik federalnog premijera Timur Numić, član Upravnog odbora Merhameta prof. dr. Fahrudin Rizvanbegović, dr. Abdul-Kerim Fazlić i dr. Šahzija Dreca.

Ambasador Rostom upoznao je goste sa humanitarnom katastrofom s kojom je, i to ne po prvi put, suočen palestinski narod.

Od početka izraleksih napada u pojasu Gaze poginulo je više od 570 ljudi, a ranjeno je oko 2.700. Među žrtvama je veliki broj djece.

- Palestinski narod je suočen sa holokaustom, ne manjim od holokausta koji su nad Jevrejima počinili Nijemci, kazao je ambasador Rostom.

Naveo je kako u Gazi Izraelci gađaju sve - bolnice, škole, džamije - te da je cijela infrastruktura uništena.

Razlog za ovaj napad, kaže ambasador, nije nekoliko raketa koje je Hamas ispalio na Izrael, jer je činjenica da te rakete ne utiču na vojnu ravnotežu na području.

Palestinsko rukovodstvo na čelu sa predsjednikom Abasom pokušava doći do nekog rješenja preko Ujedinjenih naroda kako bi došlo do prekida vatre i ukidanja blokade pojasa Gaze, te da se pošalju međunarodne trupe u tampon zonu i zaštite palestinski narod, rekao je ambasador Rostom.

Predsjednik Merhameta Šahić kazao je da je ova humanitarna organizacija donijela odluku o pokretanju široke akcije s ciljem ublažavanja patnji palestinskog naroda. A u kontaktima sa palestinskom ambasadom će se odlučiti na šta će se ova pomoć utrošiti.

Član UP Merhameta prof. Rizvanbegović smatra da "mi koji smo prošli kroz rat, dobro znamo šta znači solidarnost".

On je apelirao na sve građane BiH da učinine barem onoliko koliko su Palestinci učinili za BiH.

- Možemo više. Naša situacija sada je bolja nego njihova kada su pomagali nas, ocijenio je prof. Rizvanbegović.

Zamjenik ministra civilnih poslova Senad Šepić, navodeći da ovaj put nema mandat institucija BiH da govori u njihovo ime, ali da će one uskoro zauzeti svoj stav, kazao je da je došao kao čovjek i građanin da iskaže saosjećanje sa ljudima koji pate.

On smatra da građani BiH moraju imati poseban senzibilitet prema ljudskim patnjama i izrazio je nadu da će naši građani imati taj pozitivni osjećaj.

Savjetnik federalnog premijera Nedžada Brankovića Timur Numić najavio je da će se Vlada FBiH na prvoj narednoj sjednici očitovati o pomoći palestinskom narodu.

(Fena)