A+ A A-

Simbol sjećanja na srebreničke žrtve predsjedniku Josipoviću

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović sudjelovat će sredinom jula na obilježavanju 16. godišnjice genocida u Srebrenici, rekao je to u petak nakon sastanka s predstavnicima Bošnjaka u Hrvatskoj koji su mu u ime Udruženja žena Srebrenice uručili simbol sjećanja na srebrenički genocid.

"Nadam se da ćemo svi skupa 11. srpnja okupiti i obilježiti najveći zločin nakon Drugog svjetskog rata u Europi, genocid u Srebrenici, uz odgovarajuću poruku svijetu. Bit će mi čast otići 11. srpnja u Srebrenicu i pokloniti se žrtvama zajedno sa svojim prijateljima" iz BiH, rekao je predsjednik Josipović.

Hrvatski predsjednik je istaknuo potrebu "da se nikad ne zaboravi genocid u Srebrenici, da se počinitelji genocida privedu pravdi i da iz te tragedije ne samo mi ovdje na širem prostoru regije, nego i u cijelom svijetu izvučemo pouku o tome kako zločin nije način rješavanja problema, kako zločin ne smije biti dopušten i kako je genocid kakav je bio u Srebrenici mrlja na duši, na savjesti čovječanstva".

cvjetic-srebrenica-josipovic1-

Aziz Hasanović, zamjenik zagrebačkog muftije i član izaslanstva Bošnjaka, zahvalio je predsjedniku Josipoviću na potpori inicijativi žena Srebrenice. "Tako senzibiliziramo javnost da suosjeća sa Srebrenicom i preživjelim Srebreničanima, upravo u ovim danima kad se prikupljaju njihovi posmrtni ostaci i priprema jedan od većih pokopa", rekao je i objasnio da će 16. srpnja biti pokop 600 identificiranih Srebreničana.

Bošnjačko je izaslanstvo predalo Josipoviću simbol u obliku cvijeta zelenog središta i bijelih latica. "Udruga žena Srebrenice usvojila je jedan simbol koji će se od ove godine u razdoblju od 1. do 11. 7. nositi kao znak sjećanja na genocid u Srebrenici. On poručuje da se pravda mora zadovoljiti i da se nikad i nikomu Srebrenica ne smije ponoviti. Ona je crna mrlja na savjesti Europe i međunarodne zajednice jer je međunarodna zajednica dopustila da se (genocid) dogodi", rekao je Hasanović.

Dodao je kako život mora ići dalje i moraju se graditi mostovi "mira, ljubavi i tolerancije".

"Svima nama je obveza da ustrajemo na tome, ali i da radimo na ideji suživota na tim prostorima. Život mora ići dalje, svi smo na svoj način odgovorni i koliko možemo moramo dati da se izgrađuju mostovi mira, ljubavi tolerancije i razumijevanja, ma koliko to teško bilo, a svi smo svjedoci da je to teško i da to teško ide", rekao je.

Objasnio je da je srebrenički cvijet ručni rad i izrađeno ih je 30 tisuća koji će biti podijeljeni 11. srpnja kad se bude pokapalo 600 identificiranih Srebreničana, što je mali dio od ukupnoga broja nestalih, rekao je. "S ovih 600 pokopa i dvije tisuće neidentificiranih kostiju u Tuzli još nismo pronašli ni pola onih koji su nestali u Srebrenici", rekao je Hasanović, rođeni Srebreničan i jedan od dvojice preživjelih od 38 muškaraca u obitelji.

Simbol Srebrenice bijeli je cvijet "jer se muslimani pokapaju u bijeloj odjeći, a to je boja ponosa koja poručuje da se Srebrenica nikad ne smije zaboraviti", rekao je. "Cvijet je u sredini zelen, "to je znak vječnosti. Oni koji mučeničkom smrću završe ovaj život, oni vječno žive i žive u našoj svijesti i u vječnom počivalištu, raju, džennetu", rekao je zamjenik muftije Hasanović.

(HINA)