A+ A A-

Druženje Bošnjakinja u džematu Utika

Na inicijativu Dževade Tulić-Zvorničanin, koordinatorice za Žene džemata Utike u saveznoj državi New York, i u saradnji sa lokalnim imamom Ahmedinom-ef. Mehmedovićem, ponovno sam posjetila džemat u Utici. Ovo je moja druga posjeta i drugo predavanje koje sam održala u ovom džematu. Iako je snijeg i velika hladnoća paralizirali veći dio Amerike, ipak Allahovom milošću, 6. februara 2011. godina došlo je do planiranog druženja sa ovim divnim ženama. Inicijator ovog druženja, vrijedna i neumorna džematlijka Dževada Tulić-Zvorničanin je osjetila potrebu za druženjem i predavanjima namijenjenim isključivo našim sestrama pa je i organizovala ovo druženje i predavanje. Uz veliku pomoć i angažovanje vrijednih džematlijki Utike uspjela je da organizuje i pripremi fantastičan ambijent za druženje. Ove divne i neumorne hanume su dragulji ovog džemata. Uistinu su inspiracije za naše džematlijke širom svijetu. Pored svih svojih regularnih obaveza, koje ima svaka žena neovisno od mjesta stanovanja, ove vrijedne žene nađu vremena i za održavanje džamije i dočekivanje raznih delegacija. Održavanje ogromnih džamijskih prostorija samo su jedan dio aktivnosti koje ove džematlijke obavljaju. Uz to one još pripremanju i hranu za razne delegacije kako iz grada Utike tako i mnogobrojnih studenskih i drugih ekskurzija koje dolaze sa raznih fakulteta širom Amerike da vide jedinstven primjer rekonstruisanja crkve u džamiju.

Jedna od tema mog predavanja bila je "Žene spomenute u Kur'anu i Hadisu," s posebnim naglaskom na hadis našeg Poslanika Muhammeda a.s., gdje kaže: „Najbolje žene od džennetskih žena su Hatidža bint Huvejlid, Fatima bint Muhammed, Merjem bint Imran i Asija bint Muzahim (žena faraona)." Svaka od ovih žena je bila jedinstvena na svoj način i posljednji Allahov Poslanik a.s., je ove žene proglasio najboljim ženama. Iz želje da lično saznam više o ovim čestitim ženama, a poslije to prenesem i ostale sestrama ovog vremena, analizirala sam osobine i postupke koje su posjedovale i radile: Hatidža bint Huvejlid, Fatima bint Muhammed, Merjem bint Imran i Asija bint Muzahim.

druzenje-utika-2011 

Zbog čega su Uzvišeni Allah dž.š. i Njegov Poslanik izdvojili ove četiri žene od svih ostalih žena koje su živjele prije njih i koje će živjeti poslije njih? Šta su radile ove čestite žene da su ih ta djela učinila dostojnim ovakvih priznanja i izdvajanja između ostalih vjernica. Izdvojit ću samo neka iskušenja spomenuta u mom izlaganju kroz koja su prolazile ove istaknute žene.

Merjem je prihvatila težak zadatak koji joj je Allah dž.š. postavio. Prošla je kroz trudnoću i porođaj sama, a zatim dobila naredbu od Uzvišenog Allah dž.š. da predstavi svoje dijete ljudima, znajući kakve optužbe je očekuju od njenih sugrađana kao i gnusni napadi na njenu čast. Njeni sugrađani su je optuživali da je bila nečasna i sramota njenog roda. Poslušno, onako kako to samo istinski vjernici mogu, Merjem se pokorila Allahovoj dž.š. naredbi i skupila hrabrost da predstavi Isaa a.s. svom narodu.

Hatidža je dostojanstveno, onako kako to i dolikuje uspješnoj ženi, slijedila Poslanika, a.s., u njegovoj misiji, iako je pretrpila razne teškoće zbog toga. Hatidža r.a. je prihvatila islam bez oklijevanja, i postala prva muslimanka. Kad se Poslanik a.s. vratio sa brda Hira, gdje je primio prvu objavu od meleka Džibrila, ona je smjesta prihvatila njegovu poruku i povjerovala mu, kada je i sam Božiji Miljenik bio potrešen i iznenađen ovim događajem. Hatidža, r.a, se nijednog momenta nije dvoumila - bezuslovno je prihvatila i podržala Božijeg Miljenika. Trošila je svoj imetak da bi pomogla širenju njegove poruke i izdržala je težak period izbjeglištva, u kojem su muslimani i oni koji su ih podržavali, bili primorani stanovati u jednoj dolini, udaljenoj od stanovnika Mekke, gdje su bili bez hrane, i bez mogućnosti da trguju. Hatidža je usprkos svim teškoćama čvrsto i nepokolebljivo ostala uz Poslanika a.s.

Asija se hrabro suprotstavila faraonu koji je bio najveći tiranin tog vremena i odbila da bude nevjernica. Asija je znala, dok ju je faraon mučio kako bi je okrenuo od njene vjere, da Allah dž.š. čuje njen plač i njene dove. Tražila je od Allaha dž.š. kuću u Džennetu. Tokom teških muka koje je prolazila, Allah dž.š. joj je pokazao kuću u Džennetu, na što se ona nasmiješila. Asija je spasila Musa a.s. kao bebu od faraona, odgojila ga i vjerovala u njega.

Fatima, još kao mlada djevojčica je razumjela važnost očeve misije. Neizmjerno je voljela svog oca i stalno mu pružala podršku. Između ostalih događaja jednom prilikom je Fatima branila svog oca od idolopoklonika u Mekki, koji su bacali krv i iznutricu mrtve kamile na leđa njenog oca, dok je on klanjao. Ona je uklonila prljavštinu, i suprotstavila se ljudima koji su napali njenog oca, nakon čega ju je Ebu Džehl ošamario. Fatima je često učestvovala u bitkama koje su muslimani vodili: previjala je rane ranjenicima i suprotstavila se Ebu Džehlu kada je napao Poslanika a.s.

Iako su veliki snijeg i hladnoća uzeli svoj danak ipak druženje s džematlijkama Utike je bilo veoma plodno i odziv je bio zadovoljavajući. Razmijenjena su mišljenja i ideja među prisutnim džematlijkama. Zaključeno je da se džematlijke Utike više druže u džamijskim prostorijama kako bi to postala tradicija ovog džemata a ujedno i priviklo što više hanuma na ovu vrstu druženja. Izražena je želja za druženjem i upoznavanjem sestara okolnih džemata. Dogovoreno je da džematlijke Utike i Syracusa posjete džematlijke Rochestera radi boljeg upoznavanja i zbližavanja.

 Na kraju bih još jednom zahvalila Allahu S.W.T. na ukazanoj prilici i džematlijkama Utike na divnom dočeku. Posebno bih se zahvalila Dževade Tulić- Zvorničanin koja je bila inicijator i sebeb mog dolaska u džemat Utika. Da vas Uzvišeni Allah dz.s nagradi za vaš trud i rad i da ovo naše druženje upiše u naša dobra djela.

Priredila: Aiša Purak