A+ A A-

Francuska: Burka ili posao!

francuska-burka-i-modernostU Francuskoj je ponovo u centru pažnje priča o burkama koje nose muslimanke. Debatu je ponovo rasplamsao slučaj vaspitačice koja je dobila otkaz u jednom obdaništu, jer je odbila da prekine nositi burku. 

Fatima Afif radila je u vrtiću „Bejbilu", nedaleko od Pariza. Prije nego što je postala majka, nosila je uniformu kao i ostale vaspitačice. Međutim, sa porodiljskog odsustva se vratila zamotana u burku, tradicionalnu muslimansku odjeću. To je za upravu vrtića bilo neprihvatljivo. „Naš statut nas obavezuje da budemo vjerski neutralni. Ljudi koji ovdje rade sa djecom moraju da nose uniforme. A burka je sprečavala Fatimu da nosi uniformu. Tu je i higijenski problem, jer je crna tkanina prekrivala pola njenih ruku", priča Natalija Baleto, jedna od osnivača „Bejbilua".

Fatima je dobila otkaz, zbog čega sada tuži „Bejbilu" i traži odštetu od 120.000 evra. „Mi se ne slažemo sa takvom politikom obdaništa. Mislimo da je pretjerana", kaže Mađa Regi, Fatimina braniteljice.

Dešavanja u „Bejbiluu" rasplamsala su nacionalnu debatu o opravdanosti nošenja burki. Iako će to od naredne godine zvanično biti zabranjeno, i dalje se sa podjednakim žarom suočavaju mišljenja za i protiv. Podjelili su se i roditelji djece koja idu u pomenuti vrtić. Korali Mezonije je potpisala peticiju u kojoj se podržava rukovodstvo vrtića: „Ovo je nevjerovatno. Imamo obdanište, koje radi 24 sata, sedam dana u nedjelji - jedino takve vrste u Francuskoj. I to treba da se uništi zbog religijskih razloga jedne žene?! Ako ovo nestane - gdje će naša djeca da idu? Na ulicu?!" 

Debata u cijeloj zemlji 

Drugi muslimani, komšije iz obližnjeg naselja, podržavaju Fatimu i ujedno pozivaju ostale muslimane da napuste „Bejbilu". U pomenutom naselju se nalazi i društveni centar, čiji direktor Munir Saturi objašnjava da je prostor za dijalog sužen: „Ovdje imamo borbu radikalnih sekularista koji žele čisto sekularni vrtić i radikalnih religijskih gledišta žene koja ne odstupa od svog viđenja islama. Vrlo brzo su prestali da razgovaraju i učinili su nemogućim kompromisno rješenje koje bi zaštitilo ‘Bejbilu', to divno obdanište. Borba se preselila na teren prava, a ubrzo je prerasla i u nacionalnu političku raspravu. Šta god da se desi, grad i lokalni stanovnici će biti na gubitku", siguran je Saturi. 

U cijeloj priči dominira ironična činjenica da je „Bejbilu" osnovan prije 20 godina upravo da bi pomogao ženama migrantkinjama da postanu financijski nezavisne. Da li će vrtiću nadomak Pariza glave doći njegova osnovna ideja, znat će se danas (13.12), kada se očekuje odluka suda.

(www.dw-world.de)