A+ A A-

Nezadovoljavajući položaj Bošnjaka u Srbiji

sandzak_mapa01Nedavna dešavanja u Sandžaku svakim danom dobijaju nove konotacije i medijske „dimenzije"koje ne idu u prilog rešavanja problema i nesporazuma koji postoje na teritoriji Sandžaku.

Problemi koji su nastali u procesu formiranja nacionalnog vijeća Bošnjaka, realizacijom vjerske nastave u osnovnim i srednjim školama, problemi vezani za rješavanje statusa imovine vjerskih zajednica, pitanje realizacije zakona o upotrebi manjinskih jezika u sredinama u kojima postoji potreban procenat nacionalne manjine, vidno izaziva negodovanje i radikalizaciju problema od strane građana na teritoriji šest opština ( Prijepolje, Priboj, Nova Varoš,Sjenica, Tutin i Novi Pazar).

Trenutna slika koja se šalje je diskriminatorski položaj nacionalne manjine Bošnjaka po osnovu, nacionalne pripadnosti i vjerskog opredjeljenja koja među stanovništvom izaziva jasno negodovanje prema vlasti i predstavnicima zakona.

Protesti Bošnjačkog stanovništva zbog odlaganja rješavanja problema restitucije imovine u slučaju islamska zajednica,  protesti učenika i roditelja zbog jasnog kršenja zakona o načinu realizacije vjerske nastave u osnovnim i srednjim školama, loša primjena zakona o upotrebi manjinskih jezika u sudstvu i obrazovanju kao i problem konstituisanja nacionalnog savjeta Bošnjaka su jasni problemi koji zahtijevaju hitno rješavanje i sanaciju nastale štete.

Zbog svih ovih navedenih problema Centar za zaštitu ljudskih prava i toleranciju - Polimlje upozorava nadležne organe da je potrebno hitno pristupiti rešavanju problema jasne diskriminacije ( po nacionalnoj pripadnosti i vjerskom opredjeljenju) nacionalne manjine Bošnjaka. Od nadležnih organa tražimo da se shodno zakonu koji reguliše prava manjina pristupi rješavanju aktuelnih problema kako problemi ne bi poprimili veće razmjere i kako ne bi došlo do radikalizacije problema.

Ovom prilikom ministarstvu prosvjete  ukazujemo na gorući problem vezan za realizaciju vjerske nastave u osnovnim i srednjim školama za učenike pripadnike islamske zajednice, koji svakodnevno biva praćen protestima učenika i roditelja ali i građana Bošnjaka. Na osnovu istraživanja koje je Centar sproveo  problem je nastao kršenjem zakona koji reguliše stručnu spremu nastavnog kadra kao i način predlaganja liste vjeroučitelja.

Također ukazujemo ministarstvu za ljudska i manjinska prava da odgovorno pristupi rješavanju problema konstituisanja nacionalnog vijeća nacionalnih manjina kao krovne institucije za nacionalne manjine (u ovom slučaju Bošnjačke nacionalne manjine)  ali isto tako ih upozoravamo na nepoštivanje zakona o dvojezičnosti u državnom sistemu u opštinama u kojima je zadovoljen procenat prisutnosti nacionalne manjine, također vezano za pripadnike Bošnjačke nacionalne manjine.

Ovom prilikom upućujemo zahtjev vladinim i nevladinim institucijama, domaćim i stranim da hitno reaguju u domenu svojih mogućnosti kako bi se problemi vidne diskriminacije nad pripadnicima Bošnjačke nacionalne manjine što prije riješili i izbjegla mogućnost radikalizacije problema.

Upućujemo apel ombudsmanu za ljudska prava da hitno i odgovorno pristupi rješavanju problema nastalih u ostvarivanju, nacionalnih, vjerskih prava koje svaki građanin ove države ima ali i da preispita rad i odluke nadležnih ministarstava za prethodno navedene probleme a koji su vezani na ostvarivanje prava nacionalne manjine Bošnjaka koji žive u Republici Srbiji. 

Alen Duraković, predsjednik Centra za zaštitu ljudskih prava i toleranciju - Polimlje