A+ A A-

Obnova najstarije mostarske džamije

sinan-pasina-nekad-2010Raspisivanjem  poziva o javnom nadmetanju za prikupljanje ponuda i izbor najpovoljnijeg izvođača radova otpočele su aktivnosti na obnovi i rehabilitaciji Sinan-pašine džamije na Mejdanu u centralnom dijelu Mostara. Sinan-pašina džamija je najstarija džamija u Mostaru i njena historija je na izvjestan način „rodni list" grada Mostara. S gradnjom Sinan-pašine džamije počinje urbani razvoj grada. Opće poznata činjenica je da se uz džamije u vrijeme nastajanja bosansko-hercegovačkih gradova formiraju mahale, javne i obrazovne institucije. U neposrednoj blizini Sinan-pašine džamije stoljećima su se nalazile Mešćema (sudnica), medresa (srednja škola), hamam (javno kupatilo), tepa (pijaca) i brojne stambene jedince. Pouzdano se zna da iz ovog dijela Mostara, a zahvaljujući Sinan-pašinoj džamiji počinje razvoj Mostara u kasabu, čaršiju i grad. 

Sinan-pašina džamija

Na temelju najstarijeg sačuvanog Sidžila mostarskog Šerijatskog suda može se utvrditi da je Mostar 1633.g. bio podijeljen na 24 mahale koje su svoje nazive dobile po osnivačima džamija u njima. Prva mahala koja je po dolasku Turaka formirana na području Mostara je Sinan-pašina, a obuhvatala je predio oko bivše Sinan-pašine džamije. Kao dokaz tvrdnji služi i to što su u turskim službenim dokumentima ovu mahalu kao i džamiju u njoj nazivali Atik (Stara), a ovaj se naziv svugdje davao najstarijim mahalama, odnosno džamijama jednog mjesta.

Od prvih dana turske uprave postojao je tu i trg nazivom Mejdan, koji se prvi put spominje u izvorima 1478.g. Turski putopisac Evlija Čelebija koji je kroz Mostar proputovao 1664.g., navodi u putopisu, da je Stara džamija sagrađena 878.h.g. ili 1473.g. On je donio i tarih s ove džamije: „Ko za Božju ljubav podigne džamiju". Njen kronostih glasi:

Neka ga vječno prati milost Božja"

(Godine 878.h.g.)

Navedeni natpis se nalazi iznad vrata Vučjakovića džamije. Spomenuta džamija je bila sagrađena na Mejdanu (kasnije Trgu Prvog maja), pedesetak metara od lijeve obale Neretve i oko 300 metara sjeverno od Starog mosta. Podigao ju je hercegovački sandžak-beg Sinan, koji je upravljao Hercegovinom 1474-1475. g. Ona je po svoj prilici bila malehna, bez munare i bez ikakvih dekoracija. Kasnije je ovu džamiju prepravio i uz nju munaru podigao drugi hercegovački sandžak-beg Sinan paša Borovinić (1504-1506). Iznad ulaznih vrata džamije nalazila se na jednoj ploči slabim pismom uklesana hidžretska godina 913. Sinan pašu Borovinića koji je 1507/8. g. prepravio i proširio najstariju mostarsku džamiju nalazimo kao velikog vezira od 26. 4. 1516. do 22. 1. 1517. godine. Poginuo je u Egiptu . Prvi podatak o postojanju džamije nalazimo u zakladnici Murat-age, sina Abdurahmanova iz 1572. godine. U toj vakufnami vakif između ostalog određuje da se daje godišnje po 400 akči hatibu Sinan-pašine džamije šejh Veliji, koji je za to dužan svaki dan proučiti po jedan džuz iz Kur'ana za duše njegove djece i žene mu Hume. Sinan-pašina džamija je predstavljala vrijedan spomenik islamske arhitekture u Mostaru. Bila je građena od tesanog kamena i prekrivena četverostrešnim krovom pod pločom. Imala je uza se tvrdu i visoku kamenu munaru u koju se ulazilo sa sofa. Bila je najprostranija mostarska džamija. Predanje kaže da se građa za džamiju sijekla u Ričini. Prilikom sastavljanja gruntovnice 1890.g. ova je džamija u svom posjedu imala dvije bašče, vrt i četiri gradilišta. Ova je džamija doživjela više adaptacija, a posljednji put je temeljno popravljena 1906. godine kada je sa nje skinut krov i postavljen novi. Srušena je kukavički za jednu noć 29.12.1949. godine Oficiri JNA zaduženi za njeno rušenje su prilikom miniranja upotrebljavali male količine dinamita tako da se eksplozije skoro nisu čule po Mostaru. Husaga Ćišić ironično kaže da je izgovor za njeno rušenje bilo tzv. „tenisanje" oficirskih žena. Jer su, kako navodi Ćišić, na njenom lokalitetu mislili izgraditi tenisko igralište. Značaj džamije je što je ona bila jedna od nekoliko najstarijih džamija na teritoriji bivše države Jugoslavije. Također, značajno je da su se pored nje tada podigle javne zgrade: Mehćema (SUD), hamam i kuća za stanovanje šerijatskih sudija.

sinan-pasina-temelji-2010

Na inicijativu Medžlisa IZ Mostar, Stručni tim predvođen prof. dr. Enverom Imamovićem detaljnim arheološkim istraživanjem je krajem januara 2009. godine pronašao temelje Sinan-pašine džamije. Tokom iskopavanja pronađeni su prvobitni arhitektonski elementi. Također je ustanovljeno da je džamija bila i spaljena jer je tokom radova pronađen sloj od 10-tak centimetara gareži. Džamija je posljednji put obnovljena 1906.godine. Svi oni koji su za nju čulu dolazili su da se dive njenim impresivnim dimenzijama (13,5 x 18,5 m).

(www.miz-mostar.com)