A+ A A-

U džematu Ročester održana manifestacija „Srebrenica 1995-2015“

U Bošnjačkom džematu grada Ročesteru u Sjevernoj Americi, u subotu 11.jula 2015. godine  održana je manifestacija pod nazivom “Srebrenica 1995-2015” kojoj je prisustovao rekordan broj Bošnjačkih džematlija Ročestera(Rochester,NY) te džematlije Turskog i Pakistanskog džemata ovog grada. Komemoraciju sjeċanja na nevine žrtve genocida Srebrenice, organizovao je odbor Bošnjačkog džemata u Ročesteru na čelu sa imamom Sadmir ef. Mustafiċem.

U programu su uzeli učešċe potpredsjednik Bošnjačkog džemata u Ročesteru, Imam Enes ef. Tralješiċ, Mr. Nermin Bešlagiċ, Imam Sadmir ef. Mustafiċ,  Muallima Aiša Purak te članice hora “Sabur” koje su i ovaj put svojim zapaženim  izvođenjem te izborom emotivnih  ilahije  učinile  manisfestaciju “Srebrenica 1995-2015” nezaboravnom .

Moderator programa, Faris Karahasanović, srdačno je poselamio i izrazio dobrodošlicu prisutnom auditorium  te je dodao “Sa poštovanjem i srdačnom dobrodošlicom vam se zahvaljujem što ste danas tu da upriličite ovaj događaj.Dobro došli na obilježavanje dvadeset godina od neponovljivog genocida u Srebrenici. Bosanskohercegovački kulturni centar u Rochesteru, uz dužno poštovanje prema žrtvama rata u BiH i uz dužno poštovanje prema preživjelima u ratu te prema onima koji su morali da izbjegnu iz svoje rodne grude, je nastojao da organizuje i obilježi simbolično sjećanje na sve žrtve rata, a posebno na žrtve, naše najbolnije tačke, Srebrenice.”  Zatim je  Enes ef. Tralješiċ, inače doskorašnji imam džemata Ročestera  proučio ašare.

Potpredsjednik džemata Ročestera, Mr. Nermin Bešlagiċ se obratio prosutnima prvo na Bosanskom zatim na Engleskom jeziku te iskazao  dobrodošlicu svim prisutnima. Naglasio je “da nikada nije bio sretnije ni ponosniji na ovaj džemat kao što je danas” te se ujedno  zahvalio svima prisutnima na velikom odzivu i podršci. U svom daljnjem izlaganju je naglasio  kako je današnji dan ‘Dan tuge i žalost za sve Bošnjake ma gdje se nalazili” te da se izvuče pouka iz današnjeg dana. Apelirao je na roditelje da im obrazovanje njihove djece bude imperativ i prioritet. Da visoko obrazovan Bošnjak, može i ima velikog uticaja na odnose ove zemlje prema samim  Bošnjacima u Sjedinjenim državama te odnosu Amerike  prema našoj Bosni.

Muallima Aiša Purak se obratila prisutnima te je u svom Historiskom dijelu programa istakla ” U večerašnjem  komemorativnom programu “Srebrenica 1995-2015”, članice hora Sabur, kao  i ostali učesnici večerašnjeg programa nose Bijeli Cvjetiċ. Bijeli cvjetić, cvijet “Sjeċanja” ili  “Cvijet Srebrenice” je orginalna ideja bivšeg reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovin, dr. Mustafe ef. Cerića. Bijeli cvijet je simbol genocida u Bosni i Hercegovini, a izrađen je u radionice “Gračaničke kere” te je  symbol  11. juli 1995. godine. kada je vojska bosanskih Srba  počela je sistematsko ubijanje   više od osam hiljada bosanskih Muslimana.  Sistemasko ubijanje bošnjačkih dječaka, naše bošnjačke mladosti, zrelih muškaraca, naše bošnjačke snage i naših djedova,naše bočnjačke mudrosti. 8,372 Bošnjaka su ubijeni samo zato stu su bili Muslimani.” Dodala je kako, prema riječima bivšeg Generalnog sekretara  Ujedinjeih nacija Kofija Anana, je genocide u Srebrenici najveći genocid u Evropi nakon holokausta u Drugom svjetskom ratu.

Zatim je dodala “ Jedanaest bijelih latica cvijeta predstavljaju datum početka zločina genocida, bijela boja predstavlja nevinost, dok zelena boja označava nadu za bolju buduċnost. Pored Srebrenice, Bijeli Cvijet svjedoči i o žrtvama drugih masovnih stradanja Bošnjaka – u Prijedoru, Kozarcu, Foči, Goraždu,Višegradu, Šahiċima, Ahmiċima. Jedanaest bijelih latica cvijeta predstavlja  jedanaest genocida nad Bošnjacima od Austor-Ugarske do Srebrenice”.

Imam Sadmir ef. Mustafiċ, se obratio džematlijama, srdačno ih poselamio te se osvrnio na stradanje muslimana kroz prizmu  aspekta vjere. U tom kontestu  je naveo hadis Božijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u kome se kaže: "Mu'min ne smije biti ujeden iz iste rupe dva puta!" Naglasio je da je Božiji Poslanik rekao “dva puta – Mu’min ne smije biti ujeden iz iste rupe – a šta se nama dešava- nas ujedaju iz iste rupe, istog naroda - jedanaest puta!”  Sadmir ef. je  upozorio da se čuvamo generalizirati, jer se trenutno to upravo radi sa Muslimanima širom svijeta. Muslimani se poistovjeċuju sa jednom šakicom I stavljaju im se  razne  negativne etikete. Naveo je primjer is svog vlastitog života pa dodao  “Moj otac je ranjen I izgubio nogu u ratu protiv Srba ali da mi je drugi srbin davao mlijeko I tako sam preživjeo.” Tako da se moramo čuvati generalizacijie. To je opasno.”

Na kraju programa, svi prisutni su napustili salu te izašli u džamijsku avliju gdje su  simbolično položili ruže te proučili  fatihu  nevinim žrtvama genocida. Svi prisutni su se iftarili uz kolačic napravljen u obliku srebreničkog cvjetiċa, zatim se klanjao  akšam te se  iftarilo. Poslije iftrara proučen je tevhid nevinim žrtvama genocida u Srebrenici. Manifestacija pod nazivom “Srebrenica 1995-2015” u dzematu Rocester  završena je klanjanjem jacije I teravih namaza.

Aiša Purak

  • 11