A+ A A-

Kvalitetni analitički tekstovi i osvrti karakteriziraju novi broj Preporoda

Islamske informativne novine Preporod u novom broju ukazuju na potrebu Islamske zajednice za vrhunskim alimima ekspertima. U uvodnom tekstu se, između ostalog, konstatira: „Žrtva intelektualne i alimske osrednjosti, prije svega, su obični muslimani, a potom Islamska zajednica kao institucija. Niko nema pravo da žrtvuje institucionalnost Islamske zajednice, jedinstvo dina i ummeta koje se saobražava u instituciji reisu-l-uleme za bilo koji drugi interes, ili podrediti ga, da Allah sačuva, vlastitoj sebičnosti i egoizmu. Institucionalnost Islamske zajednice i reisu-l-uleme su takve vrijednosti da zaslužuju svu našu pažnju i brigu, našu pomoć i našu žrtvu. Da bismo uspjeli u tome treba nam izvrsnost i ljubav prema onome što već imamo i mudro ga razvijajući ka onome čemu težimo.“

12 02 2016 04 novi preporod

Muftija ljubljanski u rubrici Muftijin stav osvjetljava konflikt narativa na našim prostorima i naglašava: „Sukob suštinskog i formalnog razumijevanja i tumačenja islama traje stoljećima. Unutar bošnjačkog naroda različite ideje, ne u pluralnom i suštinskom, nego u konfliktnom i formalnom, tumačenju islama odavno su razlog za brigu. Te ideje nisu pomogle našem vjerskom i kulturnom uspravljanju i prosperitetu, naprotiv dovele su do novih podjela. Zato ovih dana često predam rahmet Džemaludinu Čauševiću koji je prije stotinu godina imao viziju ali i hrabrost govoriti o temama koje su za tadašnje razumijevanje islama u BiH bile prosvjetiteljske par excellance.“

Dr. Senadin Lavić piše o bosanskom prekarijatu, te konstatira: „Najopasnija je treća skupina za evropska društva koja se pojavljuje na trgovima velikih gradova u rušilačkim demonstracijama. Te scene su već viđene proteklih godina – a to je u februaru 2014. bio događaj u našoj zemlji gdje su se pojavile dvije skupine: prevareni radnici propalih bosanskih preduzeća i mladi ljudi bez budućnosti. Ovu društvenu skupinu neki razumijevaju kao potencijalnu društvenu bombu.“

Dr. Sanjin Kodrić upozorava da se od bosanskog jezika još više negira bošnjačka književnost, Sabahudin Sijamhodžić se pita imamo li snage staviti naša razilaženja na stand by, književnik Isnam Taljić podsjeća da je pravoslavna crkva na imanju Orlovića u Konjević Polju podignuta na vakufu sultana Fatiha.

U izvanrednim tekstovima Rašid Ganuši piše da se protiv ISIL-a treba boriti demokratijom i ekonomijom, a Oliver Roy razmatra radikalizaciju i njene uzroke. 

U povodu diskriminacije muslimanki Preporod prezentira mišljenja i stavove muslimanki po ovom pitanju.

Preporodov prilog u ovom broju posvećen je sagledavanju termina i ideje „selefa“ i „selefizma“, jezičkog značenja, hronologije razvoja i implikacija.

Također Preporod donosi mnogo informacija iz Islamske zajednice, kulture, dijaspore i mnoge druge zanimljive i korisne sadržaje.

Preporod je dostupan na kioscima širom Bosne i Hercegovine.