A+ A A-

Zamjenik reisu-l-uleme Husein ef. Smajić

Rođen 1952. godine u Tešnju gdje je završio osnovnu školu. Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu je završio 1972. godine, a potom je 1973. godine upisao na Univerzitet Al-Azhar na kom je diplomirao juna 1978. godine. Zatim, od 1978. godine do 25.maja 1983. godine radio je kao Glavni imam Odbora Islamske zajednice Zvornik, a od 25. maja 1983. godine do 25. maja 1986. godine, biva osuđen i izdržava kaznu u Foči po osnovi verbalnog delikta iz člana 133 K.Z SFRJ.

zamjenik husein ef smajic

Od 1986. godine do 1990. godine, obnaša dužnost imama Čaršijske džamije Kiseljaka (kod Sarajeva) i Glavnog imama Odbora Islamske zajednice Kiseljak, da bi marta 1990. godine bio postavljen na mjesto Glavnog imama Odbora islamske zajednice Sarajevo. Rješenjem Sabora Islamske zajednice u BiH u martu 1993. godine biva postavljen za sarajevskog muftiju na kojoj je dužnosti sve do aprila 2014. Od aprila 2014. obnaša funkciju zamjenika Reis-ul-uleme.

Odlukom Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini 2010. godine postaje član Međureligijskog vijeća u Bosni i Hercegovini ispred Islamske zajednice Bosne i Hercegovine. Titulu magistra stekao stekao je na Filozofskom fakultetu u martu 2011. godine, na temu „Fehim Spaho Život i Djelo“(Islamska zajednica u Drugom svjetskom ratu). Ima registrovan doktorat na Al-Azharu na temu Islam i muslimani u Bosni i Hercegovini.

Govori arapski i engleski jezik.

 

FaceBook